BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 14456437
nr 1445 6437
Ljusstakar
ett par, Nyrokoko, nysilver. Höjd: 18 cm
Utrop:
300 kr
Såld:
100 kr
måndag 31 januari 2022
kl 19:43:53
31/1 14:18:13
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.